YAPI MERKEZİ İNŞAAT

Mutluluk İnşa Ederek Mutlu Oluruz

Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A. Ş., Yapı Merkezi Grubu'nun ilk şirketi olarak 1965 yılında kurulmuştur. Kuruluş yıllarında önemli projelerin tasarımı ve sanayi tesislerinin yapımı alanlarında yoğunlaştırılan faaliyetler; 80'li yıllardan sonra büyük ölçekli genel müteahhitlik projelerinin ve özellikle metro ve raylı sistemlerin yapımına dönüştürülmüştür. Şirket ayrıca çeşitli köprüler, viyadükler, kat otoparkları, turizm tesisleri, konutlar ve entegre endüstri tesisleri projelerini de başarıyla gerçekleştirmiştir.

Şirket kurulduğu günden bugüne kaliteye, bilgi birikimine ve teknoloji geliştirmeye özel bir önem vermiştir. Bu perspektif içinde deprem mühendisliği, yapı statiği, beton teknolojisi, prefabrikasyon, tünel geotekniği, çevre düzenleme, takviye-onarım, restorasyon, Türk yapı sanatı konularında uzmanlaşmış ve bu konularda bine yakın makale, tebliğ ve araştırma raporu yayınlamıştır. Mühendislik sahasındaki fark edilir başarıları, yurtiçi ve yurtdışı bilimsel çevreler tarafından birçok kez ödüllendirilmiştir.

Raylı Sistemler alanında bir dünya markası olan Yapı Merkezi, gerçekleştirdiği ESTRAM (Eskişehir Tramvayı) ile Uluslararası Toplu Taşıma Birliği (UITP) tarafından verilen “2004 yılı Raylı Sistem Ödülü”nü Türkiye’ye ilk defa taşımıştır. 2010 yılında yine UITP’nin “Dünya Raylı Sistem Entegrasyon Projesi” ödülünü Kayseri Hafif Raylı Sistemi almıştır. Kayseri Hafif Raylı Sistemi ayrıca, İngiltere Hafif Raylı Taşıma Sistemi Birliği (LRTA) ve onun yayın organı Tramways&Urban Transit Dergisi'nin “Yılın En İyi Yabancı Tramvay Sistemi-2010” ödülünün de sahibi olmuştur. Ayrıca 2012 yılının sonunda hizmete giren Casablanca Tramvayı, Tramways&Urban Transit Organizasyonu tarafından "Yılın En İyi Yabancı Tramvay Sistemi" ödülüne layık görülmüştür. Yapı Merkezi İnşaat bugün, raylı sistemlerin gerek tasarımında, gerek inşaatında yurtiçi ve yurtdışında büyük deneyim kazanarak lider konumuna yükselmiştir.

Yapı Merkezi, 1998 yılından beri, Engineering News Record (ENR) tarafından her yıl yayımlanan Dünyanın En Büyük 225 Müteahhiti listesinde yer almaktadır. "Toplu Ulaşım/Raylı Sistemler" dalında ise 1998 yılında 4'üncü, 1999 yılında 3'üncü, 2000 yılında ise 7'inci büyük şirketi olmuştur.

Yapı Merkezi İnşaat ve San. A. Ş., Entegre Yönetim Sistemleri çatısı altında; 2001 yılından bu yana ISO9001 Kalite Yönetim Sistemi, 2003 yılından bu yana ISO14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgeleri'ne sahiptir.  

Yapı Merkezi'nin hedefi; Türkiye'nin ve dünyanın bayındırlık hizmetlerinde önemli görevler üstlenmek ve bu görevleri başarı ile tamamlayarak, inşaat sektörüne daha önce olduğu gibi evrensel boyuttaki katkılarını sürdürmektir.

YAPI MERKEZİ İNŞAAT VE SANAYİ A. Ş.

Hacı Reşit Paşa Sok. No: 4 
34676 Çamlıca, İstanbul 
T :  +90 (216) 321 90 00 
F :  +90 (216) 321 90 13
www.ym.com.tr